Blog - Ultimele știri

Profesorul Ion VANGHELI, distins cu Diplomă din partea Președintelui Parlamentului RM

În cadrul ședinței festive a Departamentului Științe Socio-Umane din cadrul Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică, Universității Tehnice a Moldovei, în semn de recunoștință pentru o viață dedicată activității didactice și educaționale, dlui conf. univ., dr. Ion VANGHELI, de curând octogenar, i-a fost înmânată Diploma de gr. II din partea Președintelui Parlamentului Republicii Moldova.

 

Născut la 6 octombrie 1941 în satul Grinăuți, raionul Râșcani. În anii 1958-1963 își face studiile la USM, Facultatea de Istorie și Litere. Din 1968 până în prezent activează la UTM, la Departamentul Științe socioumane. Și-a continuat studiile de doctorat la Universitatea de Stat din Leningrad în anii 1971-1973. În 1974 a susținut teza de doctor în științe. În 1979 i s-a conferit titlul de conferențiar. Din timpul angajării la UTM a deținut titlurile: asistent, lector superior, conf. univ., șef catedră. Este autor a peste 50 de publicații.

Mulțumim pentru atitudine, dăruire de sine, umanism și inteligență, mult stimate domnule profesor Ion VANGHELI! Vivat, Crescat, Floreat!

Citește mai mult pe utm.md