Colaborare între mediul academic și industrie pentru formarea specialiștilor IT

Colaborarea dintre mediul academic și mediul industrial reprezintă un factor esențial în formarea viitorilor specialiști din domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor.

În acest context, în calitate de reprezentante ale mediului academic din cadrul Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică (FCIM), Universitatea Tehnică a Moldovei, doamnele Braniște Rodica și Istrati Daniela au participat la prezentările proiectelor realizate de studenți în cadrul companiei Orange Systems. Vizita a avut loc la invitația Adrianei Cristalov, absolventă a programului de studii Managementul Informației din cadrul FCIM – program care ulterior a evoluat și a fost dezvoltat în actualul program Știința Datelor. În prezent, Adriana Cristalov activează în cadrul companiei în funcția de IT Recruitment Coordinator.

Această activitate a oferit oportunitatea de a observa modul în care cunoștințele teoretice dobândite în cadrul studiilor universitare sunt valorificate în proiecte aplicative, dezvoltate în colaborare cu specialiști din industrie.

Astfel de inițiative contribuie la consolidarea parteneriatului dintre universitate și companiile din domeniul IT, oferind studenților experiențe practice relevante, feedback din partea profesioniștilor și o mai bună înțelegere a cerințelor pieței muncii.

Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică susține în continuare dezvoltarea unor parteneriate durabile între universitate și industrie, orientate spre consolidarea competențelor profesionale ale studenților și facilitarea integrării acestora în domeniul tehnologic.