Blog - Ultimele știri

CONCURSUL „MÂNDRĂ CĂ SUNT FEMEIE” – ED. I

Vineri, 18 martie 2022, Comitetul Sindical al salariaților UTM a desfășurat finală Concursului „Mândră că sunt Femeie” – ediția I. Concursul a fost organizat pentru a aprecia cele mai frumoase performanțe feminine în cadrul celor 3 probe:

  • „Mărțișor” (lucrare tematică).
  • „Sărut mâna, Mamă” (lucrare care ar valorifica Femeia și Mama).
  • „Acasă la Mama” (produse de patiserie).

În Concurs s-au înscris 6 echipe al 6 Birouri Sindicale. Comisia de concurs, în componența dnei SUHODOL Natalia (conf. univ., dr. FTA), dl ALBU Ion (conf. univ., dr., prodecan FCGC) și dna MUNTEANU Angela (conf. univ., dr., șef Departament Arhitectură, FUA), în baza prevederilor Regulamentului privind organizarea și desfășurarea Concursului „Mândră că sunt Femeie” au determinat câștigătorii concursului, în urma evaluării tuturor lucrărilor din concurs.

Cu diplome de merit și cadouri marca comercială „Viorica cosmetic” s-au învrednicit:

Locul 1 – echipa  BS Rectorat, în componența: Zagoret Marina, Negru Alionca si Ababii Renata, susținute de președintele BS Rectorat dna Lucia Untila.

Locul 2 – echipa BS FCIM, în componența doamnelor: Toma Olga, Ducă Ludmila si Borozan Olesea, susținute de președintele BS FCIM Daniela Istrati.

Locul 3 – echipa BS FET, în componența doamnelor: Cristea Ecaterina, Sava Lilia si Sorochin Serafima (președintele BS FET).

Diplome de participare și premii de consolare au primit:

  • Echipa BS FTP, în componența doamnelor: FLOREA-BURDUJA Elena, ZASTAVNISCHI Ludmila și CAZAC Viorica, susținute de președintele BS FTP dna CIOBANU Nadejda;
  • Echipa BS DT, în componența doamnelor: GROPA Tatiana, GUTSU Oxana și MARCHITAN Ana (președintele BS DT);
  • Echipa BS BTS, în componența doamnelor: GÂRLEA Ludmila, POPOV Lilia și ȘCHIOPU Viorica (președintele BS BTS).

Stimate participante, stimate colege, ați fost toate la cel mai înalt nivel pregătite de fiecare probă a Concursului. Vă mulțumesc frumos pentru participare la Ediția I a concursului „Mândră că sunt Femeie”.

 

MÂNDRĂ CĂ SUNT FEMEIE

Mă mândresc că sunt femeie!

Și am glasul… răs-pi-cat!

În dragoste, … rămân scânteie,

Dar dacă urc pe baricade,

Decizii iau… ca un bărbat!

La trup… am silueta… Lunii,

Sunt zveltă ca o căprioară,

Dacă sărut, te-mbolnăvesc,

De-o boală care n-are leac,

De care nu se plânge nimeni,

Ea, … e cântată-n serenade,

Pe șapte strune de chitară,

Cu dor… ieșit… la suprafață,

De sub balcoanele… în flăcări

Ca i-ni-ma, plăcut să doară,

Cu dreptul de-a rămâne-n viață!

Autor: Victor COBZAC

 

Pozele de la eveniment pot fi accesate pe link-ul – 2022.03.18 Concurs Sindicate

 

Foto by: Dorian SARANCIUC