Arhiva pentru categoria: În prim plan

INAUGURAREA LABORATORULUI MICROCHIP DESIGN LA UTM, FACULTATEA CALCULATOARE, INFORMATICĂ ȘI MICROELECTRONICĂ

La UTM, Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică a fost deschis laboratorul MicroChip Designca urmare a colaborării dintre UTM, Asociația Companiilor din Industria Electronică din Moldova (ACEM), compania de inginerie SafeLogic, cu suportul financiar al Guvernelor Germaniei și Elveției.

Automatizarea din ce în ce mai avansată a produselor de larg consum au sporit necesitatea producției de chipuri, care este în continuă creștere la nivel global. În consecință, se atestă cererea unui volum mai mare de servicii pe segmentul dezvoltării și fabricării circuitelor integrate. Astfel, această conjunctură devine oportună pentru Republica Moldova de a deveni un jucător regional important în procesul de dezvoltare a chipurilor, însă pentru aceasta este nevoie de personal calificat pentru proiectarea și verificarea circuitelor integrate.

Cu această ocazie, la UTM, Facultatea de Calculatoare, Informatică și Microelectronică (FCIM) a fost organizat și echipat laboratorul MicroChip Design,  dotat cu 10 stații de lucru,  echipate cu 10 PC-uri și FPGA-uri* (Field Programmable Gate Arrays – dispozitive semiconductoare care se bazează pe o serie de blocuri logice configurabile (CLB) conectate prin interconexiuni programabile. FPGA-urile pot fi reprogramate la cerințele dorite ale aplicației sau la funcționalitatea după fabricație).

Evenimentul de mare anvergură a fost lansat de către rectorul UTM, dl Viorel BOSTAN, prof. univ., dr. hab., urmat de oficialii: dl Dorin RECEAN, prim-ministru al Republicii Moldova; dl Ullrich KINNE, responsabil de afacerile Ambasadei Germaniei în Republica Moldova; dl Guido BELTRANI, director al Biroului de cooperare al Elveției în Republica Moldova, cu prezentarea funcționalității laboratorului de către dl Andrei COVALENCO, fondatorul companiei de inginerie SafeLogic.

Prezenți la eveniment au fost Vitalie Eșanu, președintele ACEM; Natalia Donțu, administrator în cadrul proiectului „Moldova Innovation Technology Park”; Dinu ȚURCANU, prorector pentru Digitalizare, Dumitru Ciorbă, decanul Facultăţii Calculatoare, Informatică și Microelectronică; prof. univ., dr. hab. Oleg LUPAN, șeful Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, FCIM; Victor Șontea, prof. univ., dr., Departamentul de Microelectronică și Inginerie Biomedicală; Ion Iordachi, director general adjunct la Invest Moldova; Elena Maevski, manager de proiect în cadrul ACEM; Cristian Lupan, mentor, lector în cadrul Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, FCIM;  Thomas Foerch, manager de proiect SBC (School of Business Communications); Olesea Ghedrovici, component manager în cadrul SBC; Veaceslav Sutchevici, consilier SBC; profesori și studenți din cadrul Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, FCIM.

Onorând deschiderea evenimentului, rectorul UTM, dl Viorel BOSTAN, prof. univ., dr. hab., în discursul său și-a exprimat gratitudinea pentru colaborarea cu noii parteneri, care au ales UTM pentru a deschide centrul de competență în domeniul proiectării procesoarelor. Această inițiativă a adus cu sine revoluție în planul de studii, a menționat dl Bostan. Cu ocazia deschiderii și funcționării laboratorului, acestea sunt supuse analizei pentru a corespunde necesităților de pregătire a  specialiștilor în sfera proiectării circuitelor. „Dacă în inginerie contează foarte mult partea de hardware (echipamente, calculatoare) și mai mult contează competențele și noile tehnologii”, a punctat dl rector. În încheiere, dl Bostan și-a exprimat convingerea că studenții UTM-iști, axați pe filiera microelectronică, vor obține competențe necesare pe acest segment de activitate indispensabil pentru viitorul Republicii Moldova.

Aducând mulțumiri Guvernului Elveției și Germaniei pentru suportul oferit, prim-ministrul  RM, dl Dorin RECEAN, a consemnat impactul laboratorului MicroChip Design pentru dezvoltarea țării. Totodată a reliefat locul de top al UTM în sistemul de învățământ superior, care se remarcă pe această dimensiune a fi un exemplu dezirabil. De asemenea, dl prim-ministru a expus cu mândrie că este absolvent al UTM. Este un moment îmbucurător și important faptul că dl Covalenco a ales să investească în UTM, rămânând acasă, a accentuat dl Recean.

MicroChip Design Lab este dotat cu 10 calculatoare, ce au instalate suita de SW (software) licențiat, care este utilizat și de către producătorii de circuite integrate. Suita de SW va permite mentorului să instruiască studenții pe teme variate și niveluri de complexitate diferite în domeniul „Proiectarea și testarea circuitelor digitale integrate”, care reprezintă 2 cursuri principale în cadrul MicroChip Design Lab. De asemenea,  au fost achiziționate și 10 module FPGA, al cărui rol este de a-i ajuta pe studenți să asimileze mai rapid metodele de proiectare, cât și să-și formeze deprinderi practice, având posibilitatea să observe în mod real funcționalitatea circuitului proiectat prin programarea pe acest modul. Totodată module FPGA pe termen lung ar putea servi și ca mijloace de prototipare în cadrul unui eventual proiect de dezvoltare a unui circuit integrat.

MicroChip Design Lab contribuie la creșterea calității Învățământului de Inginerie Microelectronică în Moldova. Prin crearea condițiilor de reușită profesională, într-un domeniu de perspectivă, datorat tendinței generate de creșterea cererii globale pentru microcipuri. În evoluție, acest domeniu i-ar putea pasiona pe tineri, aceștia având posibilitate să observe funcționalitatea circuitului proiectat prin programare pe modulul FPGA. Totodată, compania de inginerie SafeLogic, vine cu o ofertă generoasă studenților interesați să se dezvolte profesional pe segmentul proiectării și verificării de circuite integrate, cu ulterioară integrare în proiecte reale, oferind programe de internship.

Cele două cursuri principale: „Proiectarea și testarea circuitelor digitale”, oferă studenților o direcție opțională pentru avansarea profesională pe de o parte, iar pe de altă parte se crește baza de personal ce dețin cunoștințe în domeniu, ceea ce permite mărirea volumului serviciilor furnizate de către companiile din Moldova către producătorii de circuite integrate.

În perspectivă, implementarea laboratorului MicroChipDesign poate fi văzută și ca prima etapă din strategia pe termen lung de a integra Republica Moldova în rețeaua furnizorilor de servicii pentru producerea circuitelor integrate, iar inginerii pregătiți în acest scop formează baza pentru realizarea acesteia.

MicroChip Design Lab vine cu noi perspective și posibilități pentru reușite în plan personal, profesional, cu șansa unor venituri pe măsura eforturilor depuse. Dragi studenți, viITorul vă aparține, îndrăzniți să vă depășiți limitele, muncind cu sârguință și devotament, iar rezultatele nu vor întârzia să apară, fiți siguri.

Laboratorul este dotat cu sprijinul proiectului „Afaceri și comunități puternice pentru Moldova”, finanțat de Ministerul Federal German pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (BMZ) și cofinanțat de Uniunea Europeană, Oficiul Elvețian de Cooperare (SDC). Proiectul este implementat de Cooperarea Germană pentru Dezvoltare prin GIZ, în parteneriat cu Cancelaria de Stat a Moldovei.

Citeşte mai mult pe www.utm.md

 

AVIZ: SE ANUNȚĂ EXAMINAREA TEZEI DE DOCTOR ÎN ȘEDINȚA SEMINARULUI ȘTIINȚIFIC AL ȘD UTM. CANDIDAT MAGARIU NICOLAE

Luni, 22 mai 2023, ora 15.00 în şedinţa Seminarului Ştiinţific al ȘD UTM “Nanotehnologii, Materiale Noi Multifuncționale și Dispozitive Electronice” pe adresa: str. Studenților 9/7, blocul nr. 3 de studii, aud. 3-405, va fi examinată teza de doctor în științe inginerești a dl MAGARIU Nicolae cu tema: „Proprietățile fizico-chimice și modelele senzorilor în baza semiconductorilor oxidici nanometrici”, specialitatea 233.01 Nano-microelectronică şi optoelectronică.

Conducător ştiinţific: LUPAN Oleg, dr. hab. în tehnică, prof. univ., UTM

Președinte al SȘȘD – ȘONTEA Victor, dr. în șt. fiz. mat., prof. univ., UTM

Vice-președinte al SȘȘD – BUZDUGAN Artur, dr. hab. în tehnică, prof. univ., UTM

Secretar științific al SȘȘD – RAILEAN Serghei, dr. în tehnică, conf. univ., UTM

Sunt invitaţi toţi membrii Seminarului Ştiinţific ȘD şi toți doritorii

Contacte: telefon Departament MIB, FCIM, UTM +373 22 50 99 14

INAUGURAREA LABORATORULUI MICROCHIP DESIGN LA UTM, FACULTATEA CALCULATOARE, INFORMATICĂ ȘI MICROELECTRONICĂ

La UTM, Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică a fost deschis laboratorul MicroChip Designca urmare a colaborării dintre UTM, Asociația Companiilor din Industria Electronică din Moldova (ACEM), compania de inginerie SafeLogic, cu suportul financiar al Guvernelor Germaniei și Elveției.

Automatizarea din ce în ce mai avansată a produselor de larg consum au sporit necesitatea producției de chipuri, care este în continuă creștere la nivel global. În consecință, se atestă cererea unui volum mai mare de servicii pe segmentul dezvoltării și fabricării circuitelor integrate. Astfel, această conjunctură devine oportună pentru Republica Moldova de a deveni un jucător regional important în procesul de dezvoltare a chipurilor, însă pentru aceasta este nevoie de personal calificat pentru proiectarea și verificarea circuitelor integrate.

Cu această ocazie, la UTM, Facultatea de Calculatoare, Informatică și Microelectronică (FCIM) a fost organizat și echipat laboratorul MicroChip Design,  dotat cu 10 stații de lucru,  echipate cu 10 PC-uri și FPGA-uri* (Field Programmable Gate Arrays – dispozitive semiconductoare care se bazează pe o serie de blocuri logice configurabile (CLB) conectate prin interconexiuni programabile. FPGA-urile pot fi reprogramate la cerințele dorite ale aplicației sau la funcționalitatea după fabricație).

Evenimentul de mare anvergură a fost lansat de către rectorul UTM, dl Viorel BOSTAN, prof. univ., dr. hab., urmat de oficialii: dl Dorin RECEAN, prim-ministru al Republicii Moldova; dl Ullrich KINNE, responsabil de afacerile Ambasadei Germaniei în Republica Moldova; dl Guido BELTRANI, director al Biroului de cooperare al Elveției în Republica Moldova, cu prezentarea funcționalității laboratorului de către dl Andrei COVALENCO, fondatorul companiei de inginerie SafeLogic.

Prezenți la eveniment au fost Vitalie Eșanu, președintele ACEM; Natalia Donțu, administrator în cadrul proiectului „Moldova Innovation Technology Park”; Dinu ȚURCANU, prorector pentru Digitalizare, Dumitru Ciorbă, decanul Facultăţii Calculatoare, Informatică și Microelectronică; prof. univ., dr. hab. Oleg LUPAN, șeful Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, FCIM; Victor Șontea, prof. univ., dr., Departamentul de Microelectronică și Inginerie Biomedicală; Ion Iordachi, director general adjunct la Invest Moldova; Elena Maevski, manager de proiect în cadrul ACEM; Cristian Lupan, mentor, lector în cadrul Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, FCIM;  Thomas Foerch, manager de proiect SBC (School of Business Communications); Olesea Ghedrovici, component manager în cadrul SBC; Veaceslav Sutchevici, consilier SBC; profesori și studenți din cadrul Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, FCIM.

Onorând deschiderea evenimentului, rectorul UTM, dl Viorel BOSTAN, prof. univ., dr. hab., în discursul său și-a exprimat gratitudinea pentru colaborarea cu noii parteneri, care au ales UTM pentru a deschide centrul de competență în domeniul proiectării procesoarelor. Această inițiativă a adus cu sine revoluție în planul de studii, a menționat dl Bostan. Cu ocazia deschiderii și funcționării laboratorului, acestea sunt supuse analizei pentru a corespunde necesităților de pregătire a  specialiștilor în sfera proiectării circuitelor. „Dacă în inginerie contează foarte mult partea de hardware (echipamente, calculatoare) și mai mult contează competențele și noile tehnologii”, a punctat dl rector. În încheiere, dl Bostan și-a exprimat convingerea că studenții UTM-iști, axați pe filiera microelectronică, vor obține competențe necesare pe acest segment de activitate indispensabil pentru viitorul Republicii Moldova.

Aducând mulțumiri Guvernului Elveției și Germaniei pentru suportul oferit, prim-ministrul  RM, dl Dorin RECEAN, a consemnat impactul laboratorului MicroChip Design pentru dezvoltarea țării. Totodată a reliefat locul de top al UTM în sistemul de învățământ superior, care se remarcă pe această dimensiune a fi un exemplu dezirabil. De asemenea, dl prim-ministru a expus cu mândrie că este absolvent al UTM. Este un moment îmbucurător și important faptul că dl Covalenco a ales să investească în UTM, rămânând acasă, a accentuat dl Recean.

MicroChip Design Lab este dotat cu 10 calculatoare, ce au instalate suita de SW (software) licențiat, care este utilizat și de către producătorii de circuite integrate. Suita de SW va permite mentorului să instruiască studenții pe teme variate și niveluri de complexitate diferite în domeniul „Proiectarea și testarea circuitelor digitale integrate”, care reprezintă 2 cursuri principale în cadrul MicroChip Design Lab. De asemenea,  au fost achiziționate și 10 module FPGA, al cărui rol este de a-i ajuta pe studenți să asimileze mai rapid metodele de proiectare, cât și să-și formeze deprinderi practice, având posibilitatea să observe în mod real funcționalitatea circuitului proiectat prin programarea pe acest modul. Totodată module FPGA pe termen lung ar putea servi și ca mijloace de prototipare în cadrul unui eventual proiect de dezvoltare a unui circuit integrat.

MicroChip Design Lab contribuie la creșterea calității Învățământului de Inginerie Microelectronică în Moldova. Prin crearea condițiilor de reușită profesională, într-un domeniu de perspectivă, datorat tendinței generate de creșterea cererii globale pentru microcipuri. În evoluție, acest domeniu i-ar putea pasiona pe tineri, aceștia având posibilitate să observe funcționalitatea circuitului proiectat prin programare pe modulul FPGA. Totodată, compania de inginerie SafeLogic, vine cu o ofertă generoasă studenților interesați să se dezvolte profesional pe segmentul proiectării și verificării de circuite integrate, cu ulterioară integrare în proiecte reale, oferind programe de internship.

Cele două cursuri principale: „Proiectarea și testarea circuitelor digitale”, oferă studenților o direcție opțională pentru avansarea profesională pe de o parte, iar pe de altă parte se crește baza de personal ce dețin cunoștințe în domeniu, ceea ce permite mărirea volumului serviciilor furnizate de către companiile din Moldova către producătorii de circuite integrate.

În perspectivă, implementarea laboratorului MicroChipDesign poate fi văzută și ca prima etapă din strategia pe termen lung de a integra Republica Moldova în rețeaua furnizorilor de servicii pentru producerea circuitelor integrate, iar inginerii pregătiți în acest scop formează baza pentru realizarea acesteia.

MicroChip Design Lab vine cu noi perspective și posibilități pentru reușite în plan personal, profesional, cu șansa unor venituri pe măsura eforturilor depuse. Dragi studenți, viitorul vă aparține, îndrăzniți să vă depășiți limitele, muncind cu sârguință și devotament, iar rezultatele nu vor întârzia să apară, fiți siguri.

Laboratorul este dotat cu sprijinul proiectului „Afaceri și comunități puternice pentru Moldova”, finanțat de Ministerul Federal German pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (BMZ) și cofinanțat de Uniunea Europeană, Oficiul Elvețian de Cooperare (SDC). Proiectul este implementat de Cooperarea Germană pentru Dezvoltare prin GIZ, în parteneriat cu Cancelaria de Stat a Moldovei.

Citește mai mult pe utm.md

Conferința Științifică Internațională: „CERCETAREA, DEZVOLTAREA ȘI INOVAREA DIN PERSPECTIVA ETICII GLOBALE”, Ediția a IV-a

Vineri, 12 mai 2023, ora 10:00, în cadrul Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică, Universitatea Tehnică a Moldove, se va desfășura Conferința Internațională cu genericul „Cercetarea, Dezvoltarea și Inovarea din Perspectiva Eticii Globale”, Ediția a IV-a, organizată de Departamentul Științe Socio-umane.

În cadrul Conferinței vor fi abordate subiecte actuale din diverse domenii ale științei și filosofiei ce pun în evidență provocările societății contemporane – o societate a cunoașterii caracterizată de profunde oscilații între valoare și nonvaloare, progres și stagnare, exces și insuficiență, oportunități și neputință, local și global, în care omul rămâne marcat în limitele acelorași dileme etice.

Secțiile Conferinței:

1. Ingineria și societatea cunoașterii (abordări științifico-inginerești, filosofico-științifice, teoretico-practice, etice, bioetice, axiologice, sociologice);
2. Etica viitorului în era tehnologizării și informatizării (studii interdisciplinare);
3. Reconsiderarea conceptului existențial al omului contemporan prin prisma provocărilor secolului al XXI-lea (interpretări antropologice, etico-morale, axiologice, educaționale, informaționale, psiho-sociale, medico-biologice, ecologice, ș.a).

Şedința de deschidere va avea loc la ora 10.00, în incinta Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică, sala 208etajul IIblocul 3str. Studenților 9/7Chișinău, Republica Moldova.

Limbile de lucru: română, rusă, engleză.

Informații suplimentare puteți solicita la numerele de la telefon: (+373) 509902 (+373); 69121656 – Ecaterina Lozovanu, dr., conf. univ., (+373) 76741104 – Dina Barcari, lect. univ., sau pe e-mail: ecaterina.lozovanu@ssu.utm.md ori dina.barcari@ssu.utm.md

 

PROGRAMUL CONFERINȚEI

Conferința Științifică Studențească „Dezvoltarea Republicii Moldova în contextul valorilor europene

În data de 5 mai 2023, s-a desfășurat Conferința Științifică Studențească „Dezvoltarea Republicii Moldova în contextul valorilor europene” dedicată Zilei Europei cu genericul „Împreună mai puternici”. Evenimentul este organizat anual de Departamentul Științe socio-umane cu scopul implicării tinerilor din cadrul Universității Tehnice a Moldovei în discuții, dezbateri actuale, referitor la anumite tematici specifice:
– fluctuațiile ideologice în Uniunea Europeană și renașterea extremismului;
– procesul de integrare a Republicii Moldova și implicațiile acesteia asupra dezvoltării țării;
– Republica Moldova și războiul din Ucraina;
– transporturile și pactul verde european;
– comunicarea în legislația europeană;
– perspectivele dezvoltării vinificației în cazul integrării UE.
În cadrul unui dialog constructiv, au fost abordate valorile, simbolurile și politicile europene prin evidențierea bunelor practici demne de a fi preluate în calitate de soluții și strategii în depășirea provocărilor cu care se confruntă la momentul actual societatea Republicii Moldova.

DISA-FCIM-UTM: MOBILITATE ACADEMICĂ ERASMUS+ LA UNIVERSITATEA DE ȘTIINȚE APLICATE DIN ŠIAULIAI, LITUANIA

În cadrul mobilității academice ERASMUS+ la Universitatea de Științe Aplicate din Šiauliai, Lituania, asistentele universitare Veronica ANDRIEVSCHI-BAGRIN, șef  program „Tehnologia informației”, și  Svetlana COJOCARU, șef-adjunct al Departamentului Ingineria Software și Automatică (DISA), Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică, Universitatea Tehnică a Moldovei, au avut o contribuție importantă în promovarea schimbului de cunoștințe și experiență între cele două instituții.

Întâmpinate cordial de către reprezentanții Universității din Šiauliai – Rasa POCEVIČIENĖ, șeful unității de studii și coordonare științifică, și membrii Biroului Relații Internaționale, reprezentantele FCIM-UTM și-au anunțat programul stagiului de mobilitate: predarea unor ore pentru grupele academice de la specialitățile Tehnologiile Multimedia, Tehnologiile Sistemelor Informatice și Ingineria Software.

În cadrul mobilității, reprezentantele FCIM-UTM au ținut lecții, au asistat la susținerea proiectelor de licență pentru evaluarea intermediară a studenților de la specialitatea Information Systems Technology și au prezentat Departamentul ISA din cadrul FCIM-UTM, activitățile lor fiind apreciate de comunitatea academică a Universității din Šiauliai drept o contribuție importantă la consolidarea relațiilor între cele două instituții de învățământ superior.

În semn de apreciere și gratitudine, biroul relații internaționale a Universității din Šiauliai a organizat pentru reprezentantele UTM și alți trei lectori din Albania și Turcia, aflați de asemenea în mobilități academice, o excursie la Dealul Crucilor – un important simbol al rezistenței baltice împotriva ocupației sovietice.

Stagiul de mobilitate a culminat cu o ceremonie de înmânare a certificatelor de participare la mobilitatea academică, doamnele Veronica ANDRIEVSCHI-BAGRIN și Svetlana COJOCARU mulțumind universității-gazdă pentru ospitalitate și experiența internațională acumulată – un suport important pentru activitatea lor didactică, administrativă și de cercetare.

Universitatea Tehnică din Moldova încurajează asemenea inițiative și promovează implicarea activă a cadrelor didactice în programele de mobilitate academică oferite de partenerii săi internaționali.

Citeşte mai mult pe www.utm.md

PROF. DR. DORIN-MIRCEA POPOVICI REVINE LA UTM CU LECȚII PUBLICE DE REALITATE VIRTUALĂ ȘI AUGMENTATĂ ÎN TEHNOLOGII INFORMAȚIONALE

Dr. Dorin-Mircea POPOVICI, profesor universitar la Departamentul Matematică şi Informatică al Universității „Ovidius” din Constanța, România, un bun și vechi prieten al Universității Tehnice a Moldovei, a revenit la Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică cu o nouă lecție publică în tematica realității virtuale și augmentate în tehnologiile informaționale.

Entuziasmați de această deosebită ocazie, studenții programelor „Ingineria Software”, „Automatică și Informatică”, „Tehnologia Informației”, anii II și II, FCIM au fost încântați să afle principiile de bază și noile tendințe în domeniul realității virtuale și augmentate, au luat cunoștință de posibilitățile de utilizare a elementelor de modelare, animare și interacțiune 3D, lansând multiple idei ingenioase pe care să le reflecte în proiectele lor.

De mai mulți ani, colaborarea cu profesorul Dorin-Mircea POPOVICI capătă valențe de tradiție grație programului Erasmus+, de astă dată vizita prof. Dorin-Mircea POPOVICI urmărind organizarea în cadrul cursului „Tehnologii multimedia” a unor lecții publice pe tematica realității virtuale și augmentate în tehnologiile informaționale.

Sincere mulțumiri, domnule profesor Dorin-Mircea POPOVICI, pentru implicarea, susținerea și inițierea în continuare a studenților FCIM-UTM în domeniul realității virtuale și augmentate!

Citeşte mai mult pe www.utm.md

„SOFT SKILLS PENTRU INGINERI SOFTWARE”: O LECȚIE DE LEO GORODINSKI PENTRU STUDENȚII DISA-FCIM-UTM

Studenții departamentului ISA – Ingineria Software și Automatică, Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică, Universitatea Tehnică a Moldovei, au avut parte de o lecție pe tema „Soft skills pentru ingineri software”, ținută de Leo GORODINSKI, CTO/Co-Founder Alvys.com.

Leo este unul dintre cei mai talentați dezvoltatori de software din lume la ora actuală. Dincolo de faptul că este foarte pasionat și priceput în domeniu, are și o experiență de peste două decenii în construirea de sisteme software. Povestea lui o puteți afla la podcastul Freight Caviar sau să accesați aici (here).

Organizată de Veronica ANDRIEVSCHI-BAGRIN – șefa programului de studii TI, și Svetlana COJOCARU, șefă-adjunctă DISA, întrunirea a dezvoltat cunoștințe despre abilitățile non-tehnice pe care inginerii de software trebuie să le cultive pentru a avea succes la locul de muncă. S-au împărtășit lecții de viață și de carieră obținute de-a lungul unei cariere frumoase în Tehnologia Informației. S-a discutat despre importanța comunicării, a înțelegerii, a îmbrățișării proprietății și a asumării responsabilității, despre a fi empatic și a putea citi printre rânduri. Cu siguranță, cu o asemenea abordare, bazată pe principii, putem debloca întregul potențial al echipelor noastre, putem oferi experiențe excepționale utilizatorilor noștri și putem perturba industrii întregi.

Colaborarea dintre UTM și Alvys a început anul trecut, când compania a pus la dispoziția Universității echipamentul necesar pentru a renova și echipa unul din laboratoare universitare. Parteneriatul implică și o serie de evenimente care le vor permite studenților să ia cunoștință de activitatea companiei și să obțină abilitățile de care vor avea nevoie în viitor.

Citeşte mai mult pe www.utm.md

FCIM-UTM A CELEBRAT ÎNVINGĂTORII OLIMPIADEI REPUBLICANE DE INFORMATICĂ

Desfășurată în perioada 31 martie – 3 aprilie 2023, Olimpiada Republicană de Informatică și-a desemnat învingătorii! Din cei 154 de elevi ai claselor IX-XII delegați din toate raioanele și municipiile republicii în lista premianților s-au regăsit 38 de discipoli ai instituțiilor de învățământ preuniversitar din raioanele/municipiile: Anenii Noi, Bălți, Chișinău, Criuleni, Drochia, Ialoveni, Strășeni. 

În discursul de închidere a festivității de premiere, Lilia IVANOV, directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare din cadrul Ministerului Educației și Cercetării al RM, a felicitat elevii pentru performanțele obținute, subliniind rolul esențial al profesorilor în pregătirea tinerilor către noi etape și performanțe:

– Viitorii specialiști în domeniul informaticii, tehnologiilor informației și a comunicațiilor se formează începând cu studierea acestei discipline în școală, iar rolul Olimpiadei la Informatică în descoperirea tinerelor talente este unul crucial.

Președintele Consiliului Olimpic Republican la Informatică, Dumitru CIORBĂ, doctor, conferențiar universitar, decan al Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică, Universitatea Tehnică a Moldovei, și-a exprimat aprecierea pentru modul în care elevii premianți au rezolvat problemele propuse în cadrul probelor de concurs:

– Este cu adevărat impresionant să văd cum ați abordat probleme de complexitate diferită la această Olimpiadă de Informatică. Știm cu toții cât de dificile pot fi unele dintre aceste probleme. Dar ați demonstrat că sunteți cu adevărat pregătiți să faceți față provocărilor, a menționat Dumitru CIORBĂ în adresarea sa către elevi.

Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică adresează cordiale felicitări premianților, profesorilor și părinților, dorindu-le perseverență şi succese în continuare!

Olimpiada Republicană la Informatică se înscrie în lista celor 21 de olimpiade și concursuri republicane ce se desfășoară în perioada 17 februarie – 22 mai 2023. Competiția a fost organizată de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare din cadrul Ministerului Educației și Cercetării și s-a desfășurat în sălile de studii și laboratoarele Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică, Universitatea Tehnică a Moldovei.

Citeşte mai mult pe www.utm.md

MASTERAT-2023: O NOUĂ PROMOȚIE DE MASTERANZI LA FCIM-UTM

Ziua de 23 martie 2023 a fost marcată la Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică, UTM de un eveniment important – ceremonia de înmânare a diplomelor de studii superioare de master, Promoția-2023. 

Tradițional, festivitatea a fost deschisă de către decanul FCIM, conf. univ., dr. Dumitru CIORBĂ, care a  exprimat sincere felicitări absolvenților cu ocazia obținerii cu succes a titlului de Master în inginerie și a nominalizat cu mândrie absolvenții cu cea mai înaltă reușită la studii.

Cuvinte de felicitare și îndrumări pentru viitor au adresat și dna Viorica SUDACEVSCHI, conf. univ. dr., șefa departamentului Informatică și Ingineria Sistemelor; dl Sergiu RAILEAN, conf. univ., dr., șef-interimar al departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală; dl Ion FIODOROV, conf. univ., dr., șef departament Ingineria Software și Automatică.

Domnul Ion FIODOROV a menționat importanța studiilor de masterat, care deschid noi oportunități și perspective nu doar de angajare, dar și de avansare pe plan profesional. Totodată, a venit cu un mesaj special pentru absolvenții programului „Ingineria software”, care este la prima promoție. Programul de master „Ingineria Software” se încadrează în știința metodelor și instrumentelor de prelucrare a informației pentru soluționarea unor probleme specifice legate de organizarea activităților umane, având însă un caracter mai teoretic, orientat spre formarea de specialiști cu o misiune esențială – dezvoltarea de modele și tehnici pentru producerea de software, domeniu care se extinde atât spre infrastructura sistemelor, cât și spre aspectele organizaționale și informaționale ale întreprinderilor. 

Printre masteranzii-absolvenți ai departamentului MIB (programul de studii „Ingineria Biomedicală” format din 22 de masteranzi – cel mai numeros program din acest an din cadrul FCIM, și programul „Microelectronica și Nanotehnologii”, format din 11 absolvenți) sunt și cei care au decis să-și continue studiile la ciclul III, doctorat – Mihai BRÂNZĂ (programul IBM) și Dinu LITRA (programul MN), sub conducerea prof. univ., dr. hab. Oleg LUPAN.

Din cei 15 absolvenți-masteranzi ai programului CRI, dna conf. univ., dr. Viorica SUDACEVSCHI i-a menționat cu mândrie pe Dumitru PLĂMĂDEALĂ și Neonil ROȘCA, care s-au remarcat prin multiple premii și distincții încă din anii de licență; bursa Republicii Moldova în anul 2021, medalii de aur la expoziții de inventică naționale și internaționale, premii la concursuri inginerești.  

La rândul său, absolvenții au adus mulțumiri personalului științifico-didactic al departamentelor, administrației facultății CIM și a Universității Tehnice a Moldovei pentru efortul enorm și contribuția la dezvoltarea competențelor profesionale la cel mai înalt nivel.