În cadrul „Săptămânii Internaționalizării 2026”, desfășurate la Universitatea Tehnică a Moldovei, în data de 15 mai 2026, echipa de proiect CROSSCOMP 2.0 – „Upgrade of the Cross-Border Regional Hub of Competences for the Automotive Industry for Green and Digital Emerging Trends” din cadrul Facultății Calculatoare, Informatică și Microelectronică a promovat cooperarea academică internațională și dezvoltarea dialogului între studenți, cadre didacticeși reprezentanți ai Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi, România.
În cadrul evenimentului, studenții, cadrele didactice și științifico-didactice, dar și oaspeții prezenți au avut oportunitatea de a face cunoștință cu demersul strategic menit să consolideze formarea tehnică în domeniul ingineriei auto, în contextul tranziției către o industrie verde și digitală.
Totodată, au fost prezentate rezultatele preconizate, printre care:
- dezvoltarea unei strategii educaționale comune pentru integrarea tendințelor verzi și digitale în programele de formare tehnică;
- crearea unui program de master comun cu diplomă dublă în domeniul Electronicii Aplicate;
- modernizarea a trei laboratoare specializate în ambele universități;
- consolidarea relației dintre universitate și industrie în formarea viitoarei forțe de muncă.
Proiectul CROSSCOMP 2.0 este finanțat prin Programul Interreg VI-A NEXT România–Republica Moldova și contribuie la integrarea tendințelor verzi și digitale în formarea tehnică universitară, promovând internaționalizarea, inovarea și apropierea mediului academic de cerințele actuale ale industriei.





