Coordonator 

Rodica Bulai
lector universitar

Date de contact

  • Adresa: Chișinău, Republica Moldova,  MD-2045,
    str. Studenților, 9/7, corpul de studii nr. 3, of. 507
  • Telefon: (+373) 22 509908
  • email: rodica.bulai@ati.utm,md

Descriere concurs UTM CTF

Concursul este organizat anual de către studenții programului de studii Securitatea informației în format tip Capture the Flag (CTF), care urmărește testarea creativității și a capacității de a implementa cunoștințe tehnice specifice în gestionarea unor probleme privind securitatea paginilor web, metodele de criptare, inversare, exploatare.

Concursul constă în rezolvarea de probleme de securitate informaţională, cu dificultate progresivă și identificarea de coduri (flags) prin penetrarea unor aplicaţii web sau sisteme cu vulnerabilităţi induse. Concurenţii beneficiază de posibilitatea de a se conecta la distanţă la o platformă informatică dedicată. Cu fiece problemă rezolvată ei își asigură o creștere proporțională a punctajului, iar după finalizarea probelor se generează un clasament al echipelor participante.

Echipa de organizare: Mircea BULARGA, Ion CRUDU, Nicu CRECIUN, Andrei TÎMCHIV

Nivel de organizare: universitar/UTM

Numărul de echipe participante: 6

Echipele cîștigătoare:

  • Locul I – Betelgeuse (Onescu Alexandru – SI-161, Postolachi Valeria – SI-161, Trofimov Ivan – SI-182, Socolov Veaceslav – SI-181, Marcoci Maxim – SI-181)
  • Locul II Simp_e (Morari Valentin – SI-161, Baciu Eugen – SI-161, Nemerenco Ecaterina – SI-181M, Postu Ivan – SI-181, Obuh Dmitrii – SI-182)
  • Locul III – Anonymous (Gnatiuc Denis – SI-151, Grecu Ilinca – SI-151, Cucu Dumitru – SI-151, Vlasiuc Alexandru – SI-182, Gore Aurelian – SI-181)

Parteneri:

Echipa de organizare: Bularga Mircea, Zariciuc Ciprian, Garaba Valeriu şi Pavalachi Andrei

Nivel de organizare: universitar/UTM

Numărul de echipe participante: 10

Echipele cîștigătoare:

  • Locul I – Cyber_Real (Ion Malear – SI-161, Ion Malai – SI-161, Rodica, Dolghieru – SI-161, Alexandr Dimoglo – SI-181)
  • Locul II – VVSD (Sorin Bulgari- – SI-171, Agapii Daniela -– SI-171, Ciornîi Veaceslav – – SI-171, . Polevoi Vlad – SI-171)
  • Locul III – #Team2 (Artiom Comanac – SI-192, Socolov Roman – SI-192, Vinogradschi Mihail – SI-192, Maistrenco Danila – SI-192)

Partener:

Echipa de organizare: Bularga Mircea, Zariciuc Ciprian, Garaba Valeriu, Dimoglo Alexandr si Pavalachi Andrei

Nivel de organizare: naţional/elevi şi studenţi ai instituţiilor din RM

Participanţi: 22 echipe (69 studenţi şi elevevi)  UTM, USM, CEITI, CEEE, Liceul Gh.Asachi, Liceul Orinzont

Echipele cîștigătoare:

  • Locul I – Imposters – UTM (Polevoi Vladislav – SI-171, Spînu Daniel – SI-171, Plamadeala Vlad – SI-171, Ciornîi Veaceslav – SI-171)
  • Locul II – achibeba – USM (Ivanov Alexandr – IA-1802, Astahov Maxim – IA-1802, Smîgaliova Anastasia – IA-1802, Gariuc Ivan – IA-1802)
  • Locul III – P3RF3XPL01T – CEITI (Moisa Victor – W-1832, Oanța Cristian – W-1831, Juc Leonid – B-2011, Russu Iulia – W-1831)

Parteneri: